Themes - Twenty Nineteen - en to ar translation catalogue (98 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
ar: قالبنا الافتراضي لعام 2019 صُمم ليعرض قوة مُحرر المكوّنات. فهو يتميز بأنماط مخصصة لجميع المكوّنات الافتراضية، وقد تم تصميمه بحيثما ستراه في المحرر ستشاهده على موقعك الإلكتروني بالواجهة. تم تصميم Twenty Nineteen بحيث تكون قابلة للتكيف مع نطاق واسع من مواقع الويب، سواءً كنت تدير مدونة صور أو تطلق نشاطًا تجاريًا جديدًا أو تدعم مؤسسة غير ربحية. تتميز بالمساحة البيضاء الواسعة والعناوين الحديثة على غرار sans-serif مقترنة بنصوص النص الكلاسيكي، لقد تمّ تصميم القالب ليبدو جميلاً على جميع أحجام الشاشات.

en: We help companies communicate with their customers.
ar: نساعد الشركات على التواصل مع عملائها.

en: Spark interest on social media
ar: إثارة الاهتمام على وسائل التواصل الاجتماعي

en: We help businesses grow.
ar: نساعد الشركات على النمو.

en: Activate new customers
ar: تنشيط العملاء الجدد

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
ar: نحن نساعد الشركات الناشئة على تعريف (أو تحسين) هوية واضحة للعلامة التجارية.

en: Redefine brands
ar: إعادة تعريف العلامات التجارية

en: What We Do
ar: ما نقوم به

en: Team
ar: الفريق

en: Content Strategy
ar: استراتيجية المحتوى

en: Copywriting
ar: التأليف والنشر

en: Marketing
ar: التسويق

en: Social Media
ar: وسائل التواصل الاجتماعي

en: Mobile
ar: الأجهزة المحمولة

en: Website Design
ar: تصميم مواقع ويب

en: Gradient
ar: التدرّج

en: Services
ar: الخدمات

en: Contact Us
ar: الاتصال بنا

en: Get In Touch
ar: ابق على تواصل

en: Learn More
ar: معرفة المزيد

en: About
ar: حول

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ar: تعليقك في انتظار المراجعة. هذه معاينة؛ سيكون تعليقك مرئيًا بعد الموافقة عليه.

en: Dark Blue
ar: أزرق داكن

en: Blue
ar: أزرق

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
ar: <span class="meta-nav">نُشر في</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
ar: <span class="meta-nav">نشر في</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
ar: البارزة

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ar: يتطلب قالب Twenty Nineteen على الأقل إصدار ووردبريس 4.7. أنت تقوم بتشغيل الإصدار %s. يرجى الترقية والمحاولة مرة أخرى.

en: Back
ar: رجوع

en: More
ar: المزيد

en: Apply a filter to featured images using the primary color
ar: تطبيق فلتر على الصور المميزة باستخدام اللون الأساسي

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
ar: تطبيق لون مخصص للأزرار والروابط والصور المميزة وما إلى ذلك.

[ctx: primary color]
en: Custom
ar: لون مخصص

[ctx: primary color]
en: Default
ar: اللون الأساسي

en: White
ar: أبيض

en: Light Gray
ar: رمادي فاتح

en: Dark Gray
ar: رمادي داكن

en: Huge
ar: ضخم

en: Large
ar: كبير

en: Normal
ar: عادي

en: Small
ar: صغير

en: Footer Menu
ar: القائمة السفلية

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
ar: الحجم الكامل

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
ar: الصفحة

en: Add widgets here to appear in your footer.
ar: إضافة ودجات هنا لتظهر في تذييل موقعك.

en: Footer
ar: التذييل

en: Primary Color
ar: اللون الرئيسي

en: No comments
ar: لا توجد تعليقات

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
ar[0]: لا توجد تعليقات
ar[1]: تعليق واحد
ar[2]: تعليقين
ar[3]: %d تعليقات
ar[4]: %d تعليق
ar[5]: %d تعليق

en: View more posts
ar: عرض مقالات أكثر

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
ar: نُشر بواسطة %s

en: Top Menu
ar: القائمة العلوية

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ar: متابعة قراءة<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدو أننا لم نعثر على ما تطلب. لعل استعمال البحث قد يساعد.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ar: عذرا، لا يوجد شيء يتطابق مع كلمات البحث التي استعملتها، المرجو المحاولة من جديد باستعمال كلمات مفتاحية أخرى.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ar: هل أنت على استعداد لنشر مقالتك الأولى؟ <a href="%s">ابدأ من هنا</a>.

en: Nothing Found
ar: لم يتم العثور على نتائج

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
ar: المقالة السابقة:

en: Previous Post
ar: المقالة السابقة

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
ar: المقالة التالية

en: Next Post
ar: المقالة التالية

en: Search results for:
ar: نتائج البحث عن:

en: Older posts
ar: مقالات أقدم

en: Newer posts
ar: مقالات أحدث

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags:
ar: الوسوم:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted in
ar: نُشر في

note: translators: Used between list items, there is a space after the comma.
en: ,
ar: ،

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ar: اترك تعليقًا<span class="screen-reader-text"> على %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted by
ar: تمّ النشر بواسطة

en: Archives:
ar: الأرشيف:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
ar: أرشيف %s:

en: Post Type Archives:
ar: أرشيفات نوع المقالة:

en: Daily Archives:
ar: الأرشيف اليومي:

en: Monthly Archives:
ar: الأرشيف الشهري:

en: Yearly Archives:
ar: الأرشيف السنوي:

en: Author Archives:
ar: أرشيف الكاتب:

en: Tag Archives:
ar: أرشيف الوسم:

en: Category Archives:
ar: أرشيف التصنيف:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
ar: تحرير <span class="screen-reader-text">%s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
ar: التجاوز إلى المحتوى

en: Social Links Menu
ar: قائمة الروابط الإجتماعية

en: Primary
ar: رئيسي

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
ar: مدعوم بواسطة %s بكل فخر.

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[0]: لا توجد تعليقات على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[1]: تعليق واحد على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[2]: تعليقين على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[3]: %1$s تعليقات على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[4]: %1$s تعليق على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[5]: %1$s تعليق على &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
ar: تعليق واحد على &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
ar: اترك تعليقاً

en: Join the Conversation
ar: انضم إلى المحادثة

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك بإنتظار الموافقة للنشر.

en: Edit
ar: تحرير

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
ar: %1$s الساعة %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
ar: %s <span class="screen-reader-text says">قال:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ar: يبدو أنه لم يتم إيجاد شيء في هذا المكان. ربما تريد البحث؟

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ar: عذراً! لايمكن العثور على تلك الصفحة.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
ar: https://ar.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ar: فريق ووردبريس

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ar: https://ar.wordpress.org/
